Fenomen Dotyku Matki

STYMULACJA SYSTEMU TAKTYLNEGO i JEJ WPŁYW NA ROZWÓJ PSYCHORUCHOWY DZIECKA

Aneta Giczewska

CZYM JEST DOTYK?

Co dla ciebie oznacza dotyk? Jakie pierwsze skojarzenie nasuwa ci się, gdy o nim pomyślisz? Wiele osób natychmiast odpowie, że dotyk to ciepło, bliskość, czułość, miłość. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak ważny jest on w T woim życiu? 

Co dzieje się w organizmie, kiedy jesteśmy dotykani i jaką dobroczynną moc ma dotykanie innych? Jakie skutki psychiczne i fizjologiczne powoduje jego brak? Na pytanie „Jaki zmysł jest dla nas najważniejszy?” zazwyczaj odpowiadamy, że wzrok i słuch. Możemy sobie wyobrazić, jak ciężko byłoby bez nich żyć.

A co z dotykiem? Jak wyglądałoby nasze życie pozbawione doznań i emocji, jakie towarzyszą wszelkim formom dotyku?

Życie w pustce sensorycznej? Dotyk jest pierwszym wrażeniem, jakiego doświadczamy jeszcze w łonie matki oraz tuż po urodzeniu. Rozwija się on i dojrzewa najwcześniej spośród wszystkich układów zmysłowych, dlatego nazywany jest zmysłem pierwotnym. Jego może spowoduje bardzo poważne problemy fizjologiczne i emocjonalne. 

Człowiek może przeżyć całe życie będąc niewidomym, niesłyszącym, całkowicie pozbawionym zmysłu węchu i smaku, ale w ogóle nie umie przetrwać bez funkcji wykonywanych przez skórę. Na przykładzie Heleny Keller, która będąc dzieckiem straciła słuch i wzrok, i której mózg został dosłownie ukształtowany poprzez stymulację  skóry, można z całą pewnością stwierdzić, że kiedy inne zmysły zawodzą, skóra potrafi w niesamowitym stopniu zrekompensować te braki.

ebook fenomen dotyku matki